Albatross Yacht Club
2002 Awards 
 


Home

Racing

Events

Officers

Photos

Awards

Join AYC

Sponsors



 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Jam B                                                                       Jam A

1st  – Turn The Page – Larry & Kim Walters                 1st - – - Joey’s Toy – Joe Kanan

2ndIsland Moon – Kathy Novitsky

3rd    -Wavelength – Chris Delling

 

Spin D                                                                        Spin C

No Boats Qualified                                                       1st – Mega Force – Don Biganeiss

                                                                                  2nd – Desire – Michael Clow and Kathy Pitus

                                                                                  3rd – Time Bandit – Doug Sheppard & Alan LaRue                                        

Spin B

1st Flying Cloud – Greg and Deanna Beatty

2ndAlliance – Tom Day, Dennis Cooper, Paul Neumaier, Bev Noa

3rd – Seraphim – Dianne Malesko

 Spin A

1st – Venom – Doug Livermore

2nd – Mambo King – Dale Peppel

 

INVITATIONAL AND SPECIAL RACES

St. Elmo’s

Wavelength – Chris Delling

 

 Russ Pfeiffer Memorial

Spin                                                          Jam

1st  - All The Time – Tom Roberts               1st – Turn The Page - Larry & Kim Walters

                                                                 2nd  -  CaVa – James Watson                                                                                   

 Commodore’s Challenge

1st – Time Bandit – Alan LaRue and Doug Sheppard

2nd  - Island Moon – Kathy Novitsky

3rd – Turn The Page – Larry & Kim Walters

 

 Mike Malesko Memorial

1st     Flying Cloud – Doug and Deanna Beatty                   

2nd    Time Bandit – Alan LaRue and Doug Sheppard        

3rd    All the Time – Tom Roberts

4th   Wavelength – Chris Delling

5th   Thunder Chicken – Philip Kurczewski

 

Best AYC Mackinac – Cruising Class

Joey’s Toy – Joe Kanan

Best AYC Mackinac – Shore course

Peevish – Dan Pevos

Best AYC Mackinac – Southhampton

Time Machine – Robert Gordenker

 

OVERALL FLEET CHAMPIONS

Jam – Joey’s Toy – Joe Kanan

Spin – Mega Force – Don Biganeiss

 

Sports Person of the year    Larry & Kim Walters

Member of the Year      Greg Beatty

Skipper of the Year     Don Biganeiss